Od tygodnia można w naszej szkole obejrzeć kolekcję piasku nauczyciela geografii, pana Ryszarda Mroczko,
Czy zbieraliście kiedyś znaczki, monety czy inne numizmaty? Na tym tle kolekcjonowanie piasku z różnych stron świata może wydawać się bardzo osobliwą i niecodzienną pasją!
Dlaczego zbiera piasek? Prawie nic nie kosztuje. Nigdy się nie skończy. Związane jest z mapą i podróżami, czyli tym, co lubi. Jak to się zaczęło? Pan Mroczko rozpoczął zbieranie piasku 10 lat temu podczas wakacji w Holandii. Od tamtej pory jego kolekcja rozrosła się i obejmuje piaski ze wszystkich kontynentów (oprócz Antarktydy).
Czy wszystko zebrał sam? Nie! Uczniowie, rodzina, nauczyciele i znajomi z entuzjazmem wspierają jego kolekcję. Wspólnie eksponują piaski na szkolnym korytarzu w celach edukacyjnych.
Jakie piaski ma w kolekcji? Posiada piaski z miejsc takich jak: Basen Morza Śródziemnego, Wyspy Kanaryjskie, Tajlandia, Alaska, Peru, Zanzibar, Australia, RPA i wiele innych!
Jak uczniowie korzystają z kolekcji? Na każdej przerwie uczniowie oglądają, dotykają i odkrywają różnorodność piasków. Na lekcjach Pan Mroczko wykorzystuje piaski jako materiał edukacyjny, na przykład z Morza Martwego, Islandii, Sahary czy wulkanów.
Czy któryś piasek jest szczególnie cenny? Każdy okaz ma swoją historię, ale wyjątkowe są piaski z Izraela (Morze Martwe i Jezioro Galilejskie), które mają dla niego szczególne znaczenie.
Skąd jeszcze chciałby pozyskać piasek? Marzy o piaskach z najdalszych miejsc: wysp Pacyfiku, Nowej Zelandii, Antarktydy, Japonii i Kamczatki. Ciekawe anegdoty? Piasek przywieziony z Zanzibaru przez pracownicę szkolną, piasek z Brazylii od uczniów pracujących w porcie czy też piasek przemycony w butach – każda historia jest wyjątkowa!
Dziękujemy Panu Mroczko za podzielenie się swoją niecodzienną pasją!