WIZYTA STRAŻAKÓW W SZKOLE

20 listopada w naszej szkole przywitaliśmy szczególnych gości, a mianowicie przedstawicieli Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie .Spotkanie ze strażakami to spotkanie z cyklu "Poznajemy ciekawe zawody"- pt. „Bezpieczeństwo w domu, zasady udzielania pierwszej pomocy”

Celem spotkania było przeprowadzenie rozmowy dotyczącej tematyki bezpieczeństwa pożarowego oraz zapobiegania powstawaniu pożarom - w szkole, domu, na podwórku, a także w innych miejscach, gdzie mogą znaleźć się dzieci oraz przybliżenie pracy strażaka, który jest autorytetem dla wielu małych chłopców.

Wszyscy uczniowie byli bardzo uważnymi słuchaczami, a także chętnie dzielili się wiedzą, którą nabyli w trakcie nauki. Nie brakowało także bardzo istotnych pytań, m.in. o to, do jakich zdarzeń należy wzywać straż pożarną. Ponadto Panowie zrobili pokaz kontrolowanego samozapalenia się substancji łatwopalnych w domu, takich jak, np. dezodorant w trakcie kontaktu z ogniem. Zaprezentowali również, jak należy postępować w trakcie zakrztuszenia się dziecka oraz osoby dorosłej , jak udzielić takiej osobie pomocy. W trakcie prowadzenia części teoretycznej przypomnieli dzieciom m.in. o sposobie prawidłowego alarmowania straży pożarnej, o niebezpieczeństwie. Ostatnim elementem spotkania na sali było krótkie przybliżenie obrazu zawodu strażaka, sprzyjające kształtowaniu pozytywnego wizerunku tej formacji oraz ludzi w niej służących w oczach dzieci.

Podczas zajęć uzyskaliśmy cenne informacji na temat bezpiecznych zachowań w domu. Realizując wymienione zagadnienia, mamy wpływ na zmianę postaw i wzrost świadomości w tym zakresie. Zagadnienia realizowane podczas prowadzonych zajęć dotyczyły następujących treści:

• dlaczego dym jest niebezpieczny,

• jak rozprzestrzenia się dym podczas pożaru,

• jak działają czujki dymu, jak nagrzewają się drzwi, za którymi wybuchł pożar,

• jak ugasić pożar w warunkach domowych,

• w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy,

• w jaki sposób powiadomić służby,

• jak zachować się w momencie pojawienia się różnego typu zagrożeń.

Pani Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Goleniowie składają serdeczne podziękowania Panom Markowi Radawcowi oraz Mateuszowi Dąbkowi za przeprowadzone zajęcia.

Data dodania: 2023-11-21 16:38:17
Data edycji: 2023-11-21 16:44:22