Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Ogródek meteorologiczny

Na terenie naszej szkoły znajduje się ogródek meteorologiczny, którego centralnym punktem jest klatka meteorologiczna Stevensona. Specjalna konstrukcja klatki umożliwia przewietrzanie jej wnętrza, przy jednoczesnej ochronie znajdujących się w klatce instrumentów przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, a w szczególności przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym silnie zaburzającym pomiary. O wysokiej jakości wykonania klatki świadczy, m.in. zastosowanie do jej konstrukcji suchego drewna sosnowego. Klatka jest pomalowana na biało aby jak największa ilość promieniowania słonecznego była odbijana i nie nagrzewała instrumentów pomiarowych. Klatka zainstalowana jest na aluminiowym, murowanym maszcie, na takiej wysokości, by móc dokonać odczytu bez konieczności stosowania schodów. Na wyposażeniu klatki znajdują się:     

     - barometr mechaniczny tarczowy (aneroid) - mechanizm puszki próżniowej – odkształcanie w zależności od zmian ciśnienia;  Ciśnienie atmosferyczne można określić od 960 do 106hPa.                                                                            -

termometr mechaniczny, tarczowy – rozszerzalność cieplna ciała stałego – blaszki bimetalicznej;                                            

 higrometr mechaniczny, tarczowy – zmiana objętości (długości) czujnika w zależności od zmian wilgotności względnej powietrza; Wilgotność powietrza można kreślić w przedziale od 20 do 98%.                                                                                                                                                                                                                                                      termometr cieczowy, ekstremalny (MIN/MAX) – rozszerzalność cieplna cieczy, zasada działania tradycyjnego termometru min. z kluczową rolą napięcia powierzchniowego menisk;   Temperaturę powietrza można odczytać od -20 st. C do +50 st.C, z dokładnością +/-2 st.C  - poletko pomiarowe: deszczomierz manualny plastikowy 70 mm duży precyzyjny - suma opadu atmosferycznego od ostatniego opróżnienia instrumentu.   

Na zewnętrznej , górnej części klatki zainstalowany został wskaźnik prędkości i kierunku wiatru.   Duża uniwersalność dydaktyczna tego rodzaju ogródków wynika z faktu, że to nauczyciel prowadzący zajęcia decyduje na jakim poziomie merytorycznym opisze funkcjonowanie instrumentów meteorologicznych i czy będzie to luźna dyskusja o pogodzie, czy też lekcja geografii-fizyki, gdzie poruszane będą kwestie rozszerzalności cieplnej, przemian fazowych wody, itp. Funkcjonalność klatki meteorologicznej pozwala również na pracę z wykorzystaniem danych pomiarowych, co może być wykorzystane w procesie dydaktycznym zarówno w ramach lekcji przyrody / geografii, informatyki (praca z programami bazodanowymi), matematyki (statystyka).

W miesiącu wrześniu  uczniowie klas 4 -8 Szkoły Podstawowej nr 3 w Goleniowie  wraz z nauczycielem geografii i biologii udawali się do ogródka meteorlogicznego, aby zapoznać się z jego możliwościami, a potem dokonać odczytu temperatury, ciśnienia, wilgotności powietrza oraz kierunku wiatru celem wykorzystania tych informacji podczas zajęć dydaktycznych  na temat: Pogoda a klimat.

 

Data dodania: 2020-09-21 19:28:42
Data edycji: 2020-09-21 19:42:24
Ilość wyświetleń: 706

Konkursy

Zgłoś się do konkursu !
Więcej informacji

Stacja meteo

Sprawdź pogodę w Helenowie i okolicy
Więcej informacji

Spis Powszechny

Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Więcej informacji

Kalendarz

Strefa Nauczyciela

Dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz
Motto
naszej
szkoły

"Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo."

Charles Kemmons Wilson
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej