Nasz udział w sprzątaniu świata - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Brzechwy w Goleniowie

Nasz udział w sprzątaniu świata

SpoÅ‚eczność naszej  szkoÅ‚y wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ w dziaÅ‚ania w ramach  29 finaÅ‚u ogólnopolskiej Akcji SprzÄ…tania Åšwiata. Tegoroczne hasÅ‚o kampanii brzmi : “Wszystkie Å›mieci sÄ… nasze”.

W tym roku ponownie wybraliśmy się na obrzeża szkoły, by podkreślić znaczenie dbałości każdego
z nas o najblliższÄ… okolicÄ™. Ale o Å›wiat dbamy tak naprawdÄ™  każdego dnia. Dlatego w szkole powtaÅ‚a tablica pomysÅ‚ów, na której  uczniowie i pracownicy  dzielili siÄ™ swoimi  dziaÅ‚ania sÅ‚użącymi  ochronie Å›rodowiska. Dodatkowo odbyÅ‚y siÄ™ w klasach prelekcje dotyczÄ…ce dbaÅ‚oÅ›ci o otoczenie, bo mimo sukcesów, jakie odnosi caÅ‚a akcja, warto siÄ™ choć na chwilÄ™ pochylić nad problemem.  Dlaczego?
Bo sprzÄ…tanie Å›wiata odbywa siÄ™ już  od prawie trzydziestu lat, wywieziono tony Å›mieci, a problem nie zniknÄ…Å‚. Wciąż produkujemy za dużo odpadków. StÄ…d poszukiwanie odpowiedzi na pytania czy  i w jaki sposób możemy zmiejszyć ilość wytwarzanych Å›mieci?  Czy  może nam w tym pomóc “Zasada 5R”? Co to znaczy ?

Zasada 5R związana jest z stylem życia Zero Waste, oraz stanowi działania w procesie hierarchii postępowania z odpadami.

Zero Waste to styl życia, zgodnie z którym czÅ‚owiek stara siÄ™ generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać Å›rodowiska. Hierarchia Zero Waste, oparta na Zasadzie 5R  - to zestaw procesów, które majÄ… na celu ochronÄ™ Å›rodowiska naturalnego ze znacznie szerszej perspektywy, niż powszechnie znana hierarchia sposobów postÄ™powania z odpadami. ReguÅ‚y Zero Waste wskazujÄ…,  że nacisk należy poÅ‚ożyć na zasoboszczÄ™dność i unikanie powstawania odpadów.

Co możemy zatem zrobić?

Np. Warto do sklepu nosić listÄ™ zakupów, Szacuje siÄ™, że w Polsce marnuje siÄ™ ok. 5 - 6 mln ton żywnoÅ›ci rocznie, i to z różnych powodów:  nie przyglÄ…damy sie dacie ważnoÅ›ci, za dużo jej kupujemy, niewÅ‚aÅ›ciwie przechowujemy,  nie mamy pomysÅ‚u na wykorzystanie produktów do przygotowania potraw, a kupiliÅ›my czegoÅ› duże opakowanie.

Oprócz zaplanowanych zakupów możemy nadać drugie życie “starociom”, dziÄ™ki czemu uchronimy nasz budżet domowy. Corocznie w naszym regionie pojawiajÄ… siÄ™ akcje typu drugie życie książki, popularna staje siÄ™  wymiana garażowa, czy chociażby nasza lokalna Heleniada – pchli targ..

Jednak najważniejsza rzecza, którÄ… możemy zrobić dla Å›rodowiska dzieje siÄ™ w naszym domu – to recykling, czyli  nasze dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu ponowne wykorzystanie rzczy, w tym opakowaÅ„. Niektóre z nich możemy bowiem odzyskiwać w nieskoÅ„czoność jak np. szkÅ‚o. Co jeszcze? Np. segregujÄ…c metal ograniczamy jego wydobycie, a odkÅ‚adajÄ…c makulaturÄ™ realnie przyczyniamy siÄ™ do zmniejszenia iloÅ›ci Å›cinanych drzew I tym sposobem dbamy o czyste powietrze.  Jeżeli chodzi o plastik, to z jednej butelki można wytworzyć kolejnÄ… aż osiem razy!

Warto o tym pamiÄ™tać w codzinnym dziaÅ‚aniu.  Wielu z nas już to czyni, o czym mogliÅ›my sie dzisiaj przekonać w rozmowach  i czytajÄ…c pomysÅ‚y, którymi dzieliÅ‚a sie spoÅ‚eczność szkoÅ‚y  na gazetce.

Tym samym codziennie dbamy o nasze wspólne dobro, jakim jest Å›rodowiko.  Jeżeli jeszcze tego nie robisz – doÅ‚Ä…cz do nas – już czas!

Data dodania: 2022-09-15 18:24:51
Data edycji: 2022-09-16 19:47:05