Młodzież a alkohol. Kampania społeczna. - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Brzechwy w Goleniowie

Młodzież a alkohol. Kampania społeczna.

Czy alkohol jest niezbędnym elementem dobrej zabawy?
Sięga po niego coraz więcej młodych, dlatego m.st. Warszawa rozpoczęło kampanię społeczną pod hasłem
"Nie daj się nabić w butelkę. Z alkoholem nie wygrasz".

W Polsce problem alkoholizmu jest bagatelizowany, a sam alkohol traktowany jako część naszej kultury. Niewiele osób postrzega go jak niebezpiecznÄ… używkÄ™ i substancjÄ™ psychoaktywnÄ…, czyli zmieniajÄ…cÄ… Å›wiadomość, a badania pokazujÄ…, że wiek inicjacji w naszym kraju obniża siÄ™ z roku na rok.
Nie mamy jeszcze wyników badaÅ„ prowadzonych jesieniÄ… 2022 r. przez pracowników Uniwersytetu SzczeciÅ„skiego w naszej gminie (także w naszej szkole), ale dla przykÅ‚adu w  Warszawie  80% uczniów
z grupy wiekowej 15-16 lat zadeklarowaÅ‚o, że piÅ‚o alkohol przynajmniej raz w ciÄ…gu caÅ‚ego swojego życia. W grupie 17-18 lat byÅ‚o to 92,8% uczniów.

Warszawski ratusz wraz z Centrum Wspierania Rodzin “Rodzinna Warszawa”, zorganizowaÅ‚ kampaniÄ™ gÅ‚ównie w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, a do wspóÅ‚pracy zaprosiÅ‚ m.in. prawnika Marcina Kruszewskiego, który na YouTubie i TikToku prowadzi kanaÅ‚ “Prawo Marcina”.

W kampanii wykorzystano motyw gry w butelkÄ™: towarzyszy jej spot pod nazwÄ… „Gra w butelkÄ™” oraz wielkoformatowy mural, który oglÄ…dać można przy skrzyżowaniu al. Jana PawÅ‚a II z ul. Anielewicza w Warszawie. Pojawienie siÄ™ muralu zwiÄ…zane jest z konkursem dla mÅ‚odzieży, w którym nagrodÄ… bÄ™dzie możliwość realizacji wspólnego nagrania z Marcinem Kruszewskim.

GÅ‚ównym zaÅ‚ożeniem miejskiej kampanii jest uÅ›wiadomienie mÅ‚odym ludziom, że spożywanie alkoholu może mieć bardzo destrukcyjny wpÅ‚yw na ich obecne życie: obniżony nastrój, wstyd za swoje zachowanie, przekroczenie granic innej osoby (Jak to dziaÅ‚a? Zajrzyj na stronÄ™ http://grawbutelke.rodzinnawarszawa.pl/).

Przed produkcjÄ… spotu zorganizowano warsztaty z licealistami, z którymi rozmawiano o realnych doÅ›wiadczeniach i obawach zwiÄ…zanych z alkoholem. Efektem tego spotkania byÅ‚o wyÅ‚onienie zagrożeÅ„, które rzeczywiÅ›cie nurtujÄ… mÅ‚odych ludzi i sÄ… bezpoÅ›rednio zwiÄ…zane z piciem alkoholu.

Znajdziesz go pod adresem:  https://www.youtube.com/watch?v=VXgFoKDVAs8).

ŹródÅ‚o informacji: https://um.warszawa.pl/-/gra-w-butelke. Merytorycznym opiekunem kampanii jest
dr Bohdan Woronowicz, certyfikowany specjalista terapii uzależnieÅ„ i laureat Nagrody m.st. Warszawy. Doktor Woronowicz zaÅ‚ożyÅ‚ OÅ›rodek Terapii UzależnieÅ„ w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, którym kierowaÅ‚ przez 35 lat. Obecnie jest prezesem zarzÄ…du Fundacji „Zależni-Nie-Zależni”.

Data dodania: 2023-01-29 14:07:48
Data edycji: 2023-01-29 14:18:23