Młodzi ludzie i alkohol: im później, tym lepiej
Badania nad wpływem alkoholu na strukturę i pracę mózgu dowodzą, że koszty używania alkoholu w wieku młodzieńczym mogą być bardzo namacalne. Toksyny zawarte w alkoholu oddziałują bowiem na rozwijający się mózg, hamując dojrzewanie komórek nerwowych, niszcząc połączenia między nimi, co prowadzi do trwałych zmian w jego budowie. Alarmujące jest jednocześnie to, że eksperymentowanie z alkoholem dotyczy coraz częściej dzieci znajdujących się jeszcze u progu dorastania – według badań CBOS, co dziesiąty 12–latek ma już za sobą inicjację alkoholową (CBOS, 2016) [fragment artykułu dostępnego na stronie https://madraochrona.pl/blog/mlodzi-ludzie-i-alkohol-im-pozniej-tym-lepiej/]
Granica inicjacji alkoholowej ciągle się obniża i to znacząco: alkohol próbowali już dwunasto-, a nawet jedenastolatkowie. Z badania CBOS „Postawy młodych wobec alkoholu” wynika, że w 68 proc. przypadków za inicjacją alkoholową młodego człowieka stoi dorosły – ktoś z domowników albo znajomych, kto decyduje się kupić albo poczęstować nastolatka czymś mocniejszym, np. podczas domowej uroczystości. Widoczne jest to szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy dorośli odreagowują stres związany z praca, a młodzież – ze szkołą. W walce ze zbyt wczesną inicjacją alkoholową młodzieży nie pomagają również sprzedawcy. Z badań wynika, że jedynie 11–16 proc. nieletnich spotyka się w sklepie z odmową sprzedaży piwa, wina czy wódki. Poza tym w mediach i w reklamie jest wytwarzana tzw. moda alkoholowa.
Ważne: Sygnały ostrzegawcze
Część wymienionych poniżej problemów nie musi mieć związku z piciem przez dziecko alkoholu. Mogą one wynikać z trudnego dla nastolatka procesu dojrzewania. Jednak gdy równocześnie występuje kilka z nich, warto otoczyć dziecko szczególnie troskliwą opieką. O piciu alkoholu mogą świadczyć:
Przydatne linki:
https://galmedic.com.pl/alkohol-w-mlodym-wieku-jak-bardzo-szkodzi/
https://imid.med.pl/pl/aktualnosci/ile-pije-mlodziez-nowy-raport-z-badan-hbsc
https://madraochrona.pl/zachowania-ryzykowne/mlodzi-ludzie-a-alkohol/
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/czy-twoj-nastolatek-ma-problem-z-alkoholem
https://www.youtube.com/watch?v=JyT7SnOQoCA
Twój nastolatek a alkohol. Rodzicielskie interwencje – poradnik dla rodziców
"Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo."
72-100 Goleniów
Jodłowa 33