Jak rozpoznać stołówkę dzięcioła i które tropy należą do dzika?
Na te i wiele innych pytań mogliśmy otrzymać odpowiedzi podczas wycieczki do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska.
Pogoda nam dopisała, świeciło słońce, niebo było błękitne, a powietrze przyjemnie rześkie.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od mini wykładu pani prowadzącej w sali Ośrodka oraz od obejrzenia ciekawego filmu o lesie- faunie i florze- oraz o gospodarce leśnej. Dowiedzieliśmy się, że buki i klony dostarczają największej ilości tlenu, a 1 hektar lasu,w ciągu doby, wytwarza ilość tlenu zaspokajającą zapotrzebowanie nawet 5 tysięcy osób.
Wtedy zrozumieliśmy już, dlaczego lasy nazywamy zielonymi płucami lub fabrykami tlenu.
Później ścieżką dydaktyczną udaliśmy się na wycieczkę uważnie obserwując otaczającą nas przyrodę. Mieliśmy szczęście, bo udało nam się zobaczyć zająca oraz świeże tropy dzików. Oglądaliśmy paśnik dla saren i jeleni, a także tzw. lizawki, które dostarczają wraz z solą niezbędnych dla zdrowia zwierząt mikroelementów.
Nasza wycieczka zakończyła się ogniskiem. Spacer po lesie zaostrzył nam apetyt i dodał energii do odwiedzenia jeszcze placu zabaw.
Zaopatrzeni w pamiątkowe zakładki do książek, ołówki z miniaturkami leśnych zwierząt oraz materiały o lesie , z których będziemy korzystać podczas lekcji biologii, pełni wrażeń i nasyceni leśnym powietrzem wróciliśmy do szkoły.
To był bardzo udany dzień. Polecamy leśne wycieczki i prosimy: Dbajcie o lasy! To nasze wspólne dobro.