Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Dopalacze. Warto wiedzieć.

 

Dopalacze to tzw. ,,nowe narkotyki”, czyli substancje chemiczne (psychoaktywne), które działają na organizm ludzki powodując euforię, zwiększenie koncentracji oraz uczucie przyjemności. Środki te działają w podobny sposób, co narkotyki, ale dodatkowo wypalają organizm od środka.

 

Są sprzedawane w postaci tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, naklejek tak zwanych „tatuaży”, opakowane w kolorowe, atrakcyjnie wyglądające papierki, nadające im „niewinny” wygląd. Można je kupić w zakamuflowanych sklepach lub przez internet pod nazwą „artykuły kolekcjonerskie”, często z umieszczonym na opakowaniach komunikatem „Produkt nie do spożycia”.Zróżnicowany wygląd dopalaczy sprawia, że trudno je identyfikować. Bo kto podejrzewa, że sole kąpielowe lub środki do pielęgnacji roślin ukrywają psychoaktywne syntetyki? Zresztą zarówno wygląd, jak i skład dopalaczy ciągle się zmieniają. Często zapominamy, że w zasięgu uczniów są substancje nie mniej groźne w działaniu niż klasyczne narkotyki. Substancje te, choć nie zostały wymienione w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, zażywane w nieodpowiedni sposób lub w nadmiarze są równie groźne dla zdrowia i życia.

 

Badania wśród uczniów pokazują, że co dziesiąty nastolatek próbował dopalaczy – czyli substancji psychoaktywnych o nieprzewidywalnym składzie chemicznym, zagrażającym zdrowiu i życiu   [https://www.gov.pl/web/psse-wabrzezno/dopalacze-sygnaly-ostrzegawcze]. Do powodów, dla których młodzi ludzie sięgają po dopalacze, należą między innymi:

 

  • Ciekawość i chęć eksperymentowania:Młodzież często jest skłonna dopodejmowania ryzyka i poszukiwania nowych doznań. Dopalacze, reklamowane jako "legalne narkotyki", mogą wydawać się im atrakcyjnym sposobem na "odloty"
    i zabawę.
  • Presja rówieśnicza.W grupie rówieśniczej często dochodzi do presji, aby spróbować dopalaczy. Młodzi ludzie mogą bać się wykluczenia z grupy, jeśli nie zdecydują się na ich zażycie.
  • Dostępność.Dopalacze są łatwo dostępne w Internecie, a czasami nawet w sklepach stacjonarnych. Młodzieży często jest łatwiej zdobyć dopalacze niż inne nielegalne narkotyki.
  • Błędne wyobrażenia o działaniu.Często młodzież mylnie uważa, że dopalacze są bezpieczne, ponieważ są legalne. Nie zdają sobie sprawy z poważnych konsekwencji zdrowotnych, jakie mogą nieść za sobą te substancje.

 

Skutki działania dopalaczy są nieprzewidywalne i mogą być bardzo niebezpieczne. Do najczęstszych objawów należą:

  • Zaburzenia nastroju[lęk, depresja, stany lękowe, psychozy].
  • Problemy z układem nerwowym[drgawki, omamy, halucynacje, utrata przytomności].
  • Problemy z układem krążenia[zawał serca, udar mózgu, zaburzenia rytmu serca].
  • Problemy z układem oddechowym[niewydolność oddechowa, zapalenie płuc].
  • Uszkodzenia narządów wewnętrznych[uszkodzenie wątroby, nerek, płuc].
  • Uzależnienie[fizycznie i psychicznie].

 

W skrajnych przypadkach zażycie dopalaczy może prowadzić do śmierci.

 

Aby chronić dzieci i młodzież przed dopalaczami:

  • Rozmawiajmy z nimi. Otwarta i szczera rozmowa o dopalaczach, ich działaniu
    i zagrożeniach z nimi związanych jest kluczowa. Ważne, aby wiedzieli oni, skąd czerpać rzetelne informacje na ten temat.
  • Przekazujmy rzetelne informacje.Rozwiejmy mity i błędne wyobrażenia na temat dopalaczy. Nasze dzieci powinny wiedzieć, że dopalacze nie są bezpieczne i mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
  • Wspierajmy zdrowe nawyki. Promujmy zdrowy styl życia i konstruktywne sposoby spędzania wolnego czasu. Zapewnijmy dzieciom  dostęp do sportu, kultury i innych form aktywności.
  • Reagujmy na niepokojące sygnały.Zwróćmy uwagę na zmiany w zachowaniu małoletnich, takie jak nagłe pogorszenie ocen, izolowanie się od rówieśników, stany lękowe lub depresyjne. W razie podejrzeń o zażywanie dopalaczy, nie wahajmy się szukać profesjonalnej pomocy.

 

Dopalacze to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci i młodzieży. Wspólnie możemy chronić ich przed tymi niebezpiecznymi substancjami.

 

źródło: MSW

https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/114570,Dopalacze-Gdzie-szukac-pomocy-Najwazniejsze-numery-telefonow.html

 

 

Dodatkowe informacje:

 

Jak to działa: dopalacze.      https://www.youtube.com/watch?v=DJUmFx9jf58

 

 

Dopalacze, nowe substancje psychoaktywne (strona także dla młodzieży)
https://dopalaczeinfo.pl/narkotyki/co-to-sa-dopalacze/

 

Dopalacze (czym są , charakterystyka, rodzaje, od czego można się uzależnić,  objawy zatrucia)    https://www.osrodekterapia.pl/dopalacze,33.html

 

UWAGA DOPALACZE          https://www.gov.pl/web/psse-jawor/uwaga-dopalacze

 

Mity i prawdy o dopalaczach
https://www.tuchola.pl/strona/miasto-i-gmina-zdrowie/513-dopalacze
https://www.gov.pl/web/psse-mielec/dopalacze---fakty-i-mity

 

DOPALACZE! Komunikat dla rodziców i opiekunów       https://www.gov.pl/web/wsse-gdansk/dopalacze-komunikat-dla-rodzicow-i-opiekunow                                       

 

 

 

 

Data dodania: 2024-05-06 15:47:13
Data edycji: 2024-05-06 16:12:24
Ilość wyświetleń: 106

E- profilaktyka

Konkursy

Zgłoś się do konkursu !
Więcej informacji

Gazetka szkolna

ZALOOKAJ
Więcej informacji

Stacja meteo

Sprawdź pogodę w Helenowie i okolicy
Więcej informacji

Kalendarz

Strefa Rodzica i Nauczyciela

Dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz
Motto
naszej
szkoły

"Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo."

Charles Kemmons Wilson
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej