Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Challenge. Dlaczego młodzież bierze w nich udział?

Czym są internetowe wyzwania i co na ich temat powinniście wiedzieć, jako rodzice
i opiekunowie?

 

Challenge po angielsku oznacza wyzwanie. Słowo zadomowiło się w języku polskim dzięki internetowym zadaniom, popularnym szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Furorę w polskim internecie zrobił w czasie pandemii Hot16Challenge. Muzyczna inicjatywa rapera Solara przerodziła się w wielką akcję charytatywną związaną ze zbieraniem środków na walkę
z koronawirusem. Dołączyło do niej wiele znanych osobistości, włącznie z czołowymi politykami.

 

Challenge to wbrew pozorom nic nowego. Dla przykładu harcerze podczas obozów wakacyjnych biorą sobie za cel zdobywanie kolejnych odznak. Mają dokładnie opisane, co należy wykonać, aby dana sprawność mogła zostać uznana, a odznaka przyszyta do munduru. Jest jednak znacząca różnica w tych dwóch podejściach.
Zdecydowanie się na wykonanie określonego zadania jest pomysłem i decyzją harcerza. 


W internetowych challengach przyszła ofiara zostaje wyzwana, a przez to sprowokowana do podjęcia rzuconej rękawicy. Wycofanie się może być odebrane jako słabość, a taka osoba bywa wyrzucona poza nawias grupy społecznej, z którą chciałaby się utożsamiać.
Kolejną różnicą jest fakt, że internetowe wyzwanie musi zostać udokumentowane i wrzucone do sieci. Zawsze wygrywa ten, kto zbierze największą ilość lajków i komentarzy – czyli trafi do jak najszerszego grona odbiorców. Nietrudno się domyślić, że im bardziej niebezpieczne wyzwanie, tym oglądalność wzrasta. Młodzi ludzie, chcąc zaimponować swoim rówieśnikom, niepotrzebnie narażają się na utratę zdrowia, a nawet życia (bo i takie historie niestety się zdarzają).

 

Dlaczego młodzież tak chętnie bierze w nich udział?

 

Aby to lepiej zrozumieć i dowiedzieć się  co możemy zrobić w takiej sytuacji jako rodzice, warto przeczytać artykuł p. Marceliny Przystał – Skarżyńskiej dostępny po d adresem  https://tvs.pl/informacje/challenge-dlaczego-mlodziez-bierze-w-nich-udzial/

 

Oto jego fragment:

Udział w wirtualnych zabawach to dla dzieci i młodzieży to także rozrywka. Dzięki nim mogą ze sobą rywalizować, wygłupiać się i żartować. To też sposób na zabicie nudy i zaspokojenie ciekawości.Jest też grupa dzieci, które podejmują wyzwania, ponieważ nie znają zdrowych sposobów wyrażania emocji i rozładowywania napięcia emocjonalnego. To dzieci, które doświadczają trudności lub traumatycznych zdarzeń w życiu i potrzebują wsparcia, także terapeutycznego.

 

-Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo niebezpieczne mogą być niektóre wyzwania. Działają pod wpływem impulsu i potrzeby poszukiwania dreszczyku emocji
w przekonaniu, że „mnie nic złego nie spotka”. Po części związane jest to z etapem rozwoju mózgu u dzieci i nastolatków, a w szczególności z dojrzewaniem takich struktur jak kora przedczołowa odpowiedzialnych za myślenie krytyczne, przewidywanie konsekwencji, planowanie i podejmowanie decyzji. Te struktury w okresie adolescencji nadal się rozwijają, pełną dojrzałość osiągając dopiero około 25 roku życia
– mówi Anna Borkowska, ekspertka NASK. Dlatego, jak dodaje, nastolatki są impulsywne i nie rozumują tak, jak dorośli. Nie w pełni rozumieją konsekwencje ryzykownych zachowań, ale za to szybko odczuwają gratyfikację wywoływaną przez te zachowania (…)

 

Rodzice powinni zwracać uwagę na sygnały mogące świadczyć o tym, że ich dzieci angażują się w tego typu wyzwania i właściwie reagować. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym zjawisku, dowiedzieć się co o nim wie i tłumaczyć, że każdą „grę” czy wyzwanie można przerwać, że zawsze może się z niej wycofać bez konsekwencji. Temat internetowych challenge’y może być też dobrą okazją do porozmawiania o presji rówieśniczej i o tym, jak nie bać się mówić „nie” w trudnych sytuacjach.


Rozmowa z dziećmi o ich doświadczeniach z mediami społecznościowymi, o tym, czego się uczą i jak postrzegają świat, jest najlepszym sposobem na uzyskanie wglądu w to, jak wpływają na nie platformy, na których pojawiają się wyzwania.  Otwarta komunikacja z dzieckiem zwiększa również prawdopodobieństwo, że zanim zaangażuje się w niebezpieczną zabawę porozmawia o tym z rodzicem (…)
Warto także nauczyć dzieci, aby zgłaszały podejrzane treści do administratorów serwisów oraz samemu podejmować takie interwencje.

 

Co mogą zrobić rodzice?

 

Aby nie dopuścić do takich sytuacji, jako rodzice i opiekunowie, trzymajcie rękę na pulsie. Obserwujcie, co wasze dzieci robią w sieci i bądźcie czujni. Edukujcie, rozmawiajcie i budujcie prawidłowe relacje.Ostrzeżenie przed internetowymi challenge'ami oraz poradnik dla rodziców znajduje się na stronie Ministerstwa cyfryzacji  https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/niebezpieczne-internetowe-challenge 

 

 

Przydatne linki :

Internet challenge, czyli internetowe wyzwanie — co to jest, na czym polega, czy jest bezpieczne?https://scroll.morele.net/rozrywka/internet-challenge-czyli-internetowe-wyzwanie-co-to-jest-na-czym-polega-czy-jest-bezpieczne/\

Wirtualne wyzwania, groźne skutkihttps://wgospodarce.pl/informacje/91345-wirtualne-wyzwania-grozne-skutki

Zżycia rodzica - niebezpieczne zabawy internetowe wśród dzieci i młodzieżyhttps://www.youtube.com/watch?v=hPpFyvDkVl8

Data dodania: 2024-01-11 17:02:12
Data edycji: 2024-01-11 17:06:52
Ilość wyświetleń: 76

E- profilaktyka

Konkursy

Zgłoś się do konkursu !
Więcej informacji

Gazetka szkolna

ZALOOKAJ
Więcej informacji

Stacja meteo

Sprawdź pogodę w Helenowie i okolicy
Więcej informacji

Kalendarz

Strefa Rodzica i Nauczyciela

Dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz
Motto
naszej
szkoły

"Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo."

Charles Kemmons Wilson
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej