Bezpieczne wakacje – ważne zasady - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Brzechwy w Goleniowie

Bezpieczne wakacje – ważne zasady

Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysÅ‚  i sposób na spÄ™dzenie wolnego czasu. Jedni udajÄ… siÄ™ na rodzinne wyjazdy, inni wybierajÄ… wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy jÄ™zykowe. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiÄ™tać o bezpieczeÅ„stwie i zachowaniu odpowiedniej ostrożnoÅ›ci.

Jak zatem powinniÅ›my postÄ™pować, aby wakacje zawsze kojarzyÅ‚y nam siÄ™ z samymi przyjemnoÅ›ciami? Oto najważniejsze zasady, którymi powinniÅ›my siÄ™ kierować, aby spÄ™dzić je bezpiecznie:

1.Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.

2.NoÅ› ze sobÄ… numer telefonu do rodziców.

3.PamiÄ™taj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdniÄ™ – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym Å›wietle.

4.Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni

5.Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.

6.Nie rozmawiaj z obcymi.

7.Poinformuj rodziców, gdyby ktoÅ› CiÄ™ zaczepiaÅ‚.

8.Nie oddalaj siÄ™ z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.

9.Nie bierz sÅ‚odyczy ani innych prezentów od obcych.

10.Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.

11.Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.

12.Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.

13.Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

14.PamiÄ™taj o ochronie przed sÅ‚oÅ„cem. W czasie upaÅ‚ów pij dużo wody i zawsze noÅ› nakrycie gÅ‚owy. Przed wyjÅ›ciem na zewnÄ…trz posmaruj siÄ™ kremem z filtrem.

15.Zadbaj o wÅ‚aÅ›ciwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.

16.W górach nie wyruszaj w trasÄ™, jeÅ›li widzisz, że nadchodzi burza.

17.Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.

18.Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.

19.Nie oddalaj siÄ™ bez pytania od rodziców – w nowych miejscach Å‚atwo siÄ™ zgubić.

20.Po każdym wyjÅ›ciu z miejsc zalesionych dokÅ‚adnie sprawdź skórÄ™ na obecność kleszczy.

21.Uważaj na roÅ›liny, na których siÄ™ nie znasz. Niektóre jagody, liÅ›cie czy grzyby sÄ… trujÄ…ce.

22.Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpÄ™dzajÄ…ce owady i kleszcze.

23.Nie rozpalaj ogniska w lesie.

24.Nie baw siÄ™ z obcymi zwierzÄ™tami. Nawet przyjaźnie wyglÄ…dajÄ…cy pies czy kot może CiÄ™ ugryźć, gdy spróbujesz go pogÅ‚askać.

25.Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

Aby lepiej zapamiÄ™tać zasady bezpieczeÅ„stwa, na koniec przedstawiamy kilka z nich w bardziej humorystyczny sposób:

1.Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieramy.

2.Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy.

3.Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy.

4.W górach po szlaku chodzimy, wtedy nie zbÅ‚Ä…dzimy.

5.Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy.

Warto też przeczytać gazetkÄ™ na holu szkoÅ‚y i obejrzeć (wpisujÄ…c  w przeglÄ…darce hasÅ‚o „bezpieczne wakacje”)  filmiki na Youtube (np. Bezpieczne wakacje ? Bajki edukacyjne dla dzieci / 12 minut https://www.youtube.com/watch?v=ok8mjf5AjOA )

Data dodania: 2023-06-21 20:38:38
Data edycji: 2023-06-23 18:44:39