Czcionka:

A+A-

Kontrast:

11 LISTOPADA 2021 r. – 103. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


 

103 lata temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów.

 

W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy na 123 lata. Jej obszar został podzielony pomiędzy Rosję, Austrię i Prusy. Uciskany naród kilka razy stawał do walki o wolność.Jednak dopiero 11 listopada 1918 roku ogłoszono ustanowienie państwa polskiego w granicach uwzględniających uwarunkowania historyczne. Powierzchnia Polski po odzyskaniu niepodległości wynosiła 388 tyś. km², a na jej terytorium mieszkało 27 mln osób.

 

Również 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, twórcy m.in. Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, który w kolejnych dniach został Naczelnikiem Państwa.

 

„(…) Minęły czasy naszej ciężkiej podziemnej pracy. Przetrwaliśmy je godnie i teraz wchodzimy w przyszłość świetlaną, którą wypracujemy mocą dusz naszych i pracą rąk naszych. (…) Wiara nasza ziściła się, przyszedł dzień zwycięstwa naszych haseł! Praca, która nas czeka, przejmuje nas radością i dumą! Idziemy za rozkazem ukochanego Wodza, pewni i spokojni o naszą przyszłość. Komendant Główny, Naczelny Dowódca Wojsk Polskich, Józef Piłsudski niech żyje! ”

 

Tak brzmiał  fragmenty z Obwieszczenia Komendy Naczelnej P. O. W. [Warszawa,10 XI 1918 r.]

 

Na pamiątkę tych wydarzeń, 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości – stało się to po raz pierwszy 23 kwietnia 1937 roku.

Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

To także dla nas wszystkich  doskonała okazja do zamanifestowania swojego patriotyzmu  i przywiązania do symboli narodowych m.in.  poprzez wywieszenie flag  oraz udział  w uroczystościach, jakie będą miały miejsce w tych dniach w Goleniowie.

 

Szkoła w przeddzień uroczystości przybrała kolory biało-czerwone a jej społeczność wzięła udziął w akcji i #SzkołaDoHymnu.

 

A jutro zapraszamy w imieniu Burmistrza Gminy Goleniów do obchodów dania w mieście.

 

Data dodania: 2021-11-08 09:34:46
Data edycji: 2021-11-10 19:39:41
Ilość wyświetleń: 352

Konkursy

Zgłoś się do konkursu !
Więcej informacji

Stacja meteo

Sprawdź pogodę w Helenowie i okolicy
Więcej informacji

Spis Powszechny

Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Więcej informacji

Kalendarz

Strefa Nauczyciela

Dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz
Motto
naszej
szkoły

"Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo."

Charles Kemmons Wilson
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej