Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Biblioteka i świetlica

 

SYMBOLE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

 

TE TRADYCJE I ZWYCZAJE POWINIENEŚ ZNAĆ!

 

Wigilia

Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim wieczerza wigilijna. Tego wieczoru cała rodzina zasiada przy świątecznie nakrytym stole i celebruje nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Słowo "wigilia" pochodzi od łacińskiego "vigiliare" i oznacza "nocne czuwanie".

Wolne miejsce dla niespodziewanego gościa

Zanim wszyscy usiądą przy wigilijnym stole, trzeba oczywiście zadbać o odpowiedni wystrój i nakrycia. Tych ostatnich powinno być o jedno więcej niż liczba gości. Po co dodatkowe miejsce przy świątecznym stole? Symbolizuje ono pamięć o tych, którzy nie mogą spędzić tegorocznych świąt razem z nami. Bywa i tak, że przygotowywane jest z myślą o zmarłym członku rodziny.

Pierwsza gwiazdka

Podług Pisma Świętego (Ewangelia wg św. Mateusza) to Gwiazda Betlejemska doprowadziła trzech króli (Kacpra, Melchiora i Baltazara) do Betlejem. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci z niecierpliwością wyczekują pierwszej gwiazdki na niebie - symbolizuje ona początek celebrowania świąt Bożego Narodzenia.

 

Choinka

Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Zwyczaj jego zdobienia przyszedł do nas z Niemiec, choinki zaczęliśmy dekorowaćna przełomie XVIII i XIX. Choinkę powinno się ubierać dopiero 24 grudnia. Jej poszczególne elementy także mają swoją symbolikę: światełka to znak przyjścia Chrystusa na świat, ozdoby są symbolem łaski Bożej.

Liczba potraw - dlaczego dwanaście?

Liczba dwanaście to tylko jedna z możliwych wersji. Według jednej z tradycji na świątecznym stole powinna znaleźć się nieparzysta liczba potraw, co zaprzeczałoby zwyczajowi, według którego symbolem jest liczba dwanaście.
Aleksander Bruckner w słowniku etymologicznym języka polskiego pisał, że wieczerza chłopska składała się z pięciu lub siedmiu potraw. Bogatsi, a więc przedstawiciele szlachty, przygotowywali na świąteczny stół dziewięć potraw, natomiast arystokraci - jedenaście. Siedem to symbol dni tygodnia, zaś dziewięć oznacza liczbę chórów anielskich. Liczba dwanaście okazała się wyjątkiem od reguły, jednak jej symbolika jest równie ważna - chodzi bowiem o dwunastu apostołów.

Sianko pod obrusem

Wedle jednego z licznych zwyczajów bożonarodzeniowych pod obrus należy położyć garstkę siana. Jest ono symbolem żłobka, w którym leżało Dzieciątko Jezus. Domownicy mogą też spróbować wyciągnąć źdźbło siana spod obrusa. Ten, który wyciągnie najdłuższe, będzie cieszył się największym szczęściem i powodzeniem w nadchodzącym roku.

Dzielenie się opłatkiem

Zwyczaj ten pochodzi z początków XIX wieku. Dawniej oprócz tradycyjnych opłatków, wytwarzanych z przaśnego ciasta, chleba i wody, były również kolorowe opłatki. Tymi ostatnimi dzielono się ze zwierzętami. Kultywowanie tego zwyczaju miało je chronić od zapadania na rozmaite choroby.

Dzielenie się opłatkiem, o jakim możemy mówić obecnie, jest symbolem wyrażenia wdzięczności i znakiem przebaczenia dawnych win.

Śpiewanie kolęd

Po wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd. Pierwsza polska kolęda pochodzi z roku 1424 - mowa tutaj o "Zdrów bądź królu anielski". Z XV wieku pochodzi również popularna "Anioł pasterzom mówił". Zbiory kolęd i pastorałek publikowano w książeczkach, zwanych kantyczkami. Najwięcej bożonarodzeniowych pieśni powstało na przełomie XVII i XVIII wie

 

 

Czy wiecie jak zbudowana, jest książka ?

Poniżej przedstawiam Wam podstawowe elementy budowy książki.

 

 

Obwoluta – papierowa lub wykonana z tworzywa sztucznego okładka ochronna.

Wyklejka – element oprawy książkowej.

Grzbiet - bok książki od strony zszycia arkuszy.

Kapitałka – rodzaj tkaniny introligatorskiej w postaci tasiemki.Służy do mechanicznego wzmocnienia oprawy.

Karta przedtytułowa - strona, na której znajduje się zasadniczo tylko tytuł książki i ewentualnie autor.

Karta tytułowa  - pierwsza lub trzecia zadrukowana stronica książki, zawierająca m.in. tytuł dzieła, nazwisko autora, nazwę instytucji wydawniczej.

Trzon książki – część główna książki składa się z kartek. 

 

KRÓTKA HISTORIA KSIĄŻKI

 

Gdzie został wynaleziony druk?

Nie, to nie była Europa. To Chińczycy wydawali „Diamentową Sutrę”, najstarszą drukowaną książkę (868 r.). Przypisuje się im również wynalezienie atramentu oraz tuszu. Legenda głosi, że w I wieku naszej ery, królewski eunuch Caj Lun za pomocą pomysłowej mieszanki składającej się z łodyg konopi, szmat, kory drzewnej i sznurków ze starych sieci rybackich, stworzył papier. Dopiero w XIII wieku nowy materiał rozpowszechnił się w Europie. Jednak, aby dowiedzieć się, jak wyglądały pierwsze książki, trzeba cofnąć się w czasie do starożytności.

 

Tabliczki i zwoje

Jest rok 3000 przed naszą erą. Sumerowie właśnie opracowują pismo i poszukują sposobu jego uwiecznienia. Wpadają na pomysł zapisywania swoich tekstów na glinianych tabliczkach, które uznawane są za pierwsze książki. Nieco później, Egipcjanie posługują się zwojami papirusów. W I wieku naszej ery pojawia się książka w formie nieco bardziej przypominającej znaną nam współcześnie. Poszczególne elementy, jak na przykład woskowe tabliczki, zaczęły być zszywane lub związywane, a duże arkusze pergaminu składano w prostokąty. W średniowieczu książki przepisywane były ręcznie i oprawiane w skóry bądź drewno (stąd powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski”). Za bogato zdobioną, wysadzaną drogimi kamieniami pozycję, można było kupić kilka całkiem nieźle prosperujących wiosek. Jak można się domyślać, nie wszystkich stać było na taką ekstrawagancję. Na szczęście na horyzoncie pojawił się pewien uzdolniony człowiek.

 

Od Gutenberga do współczesności

W połowie XV wieku Gutenberg opracowuje ruchome czcionki – wynalazek, który zrewolucjonizował cały świat. Pierwszym wielkim dziełem drukarskim była Biblia. Później wszystko potoczyło się już bardzo szybko. Powszechny dostęp do wiedzy, komunikacja na masową skalę, rozwój społeczeństw – to tylko niektóre ze skutków tego niebywałego osiągnięcia. Do końca XV wieku drukarnie powstały we wszystkich krajach europejskich (oprócz Rosji). Zaczęły powstawać książki o tematyce świeckiej, przeznaczone dla szerszego grona odbiorców. Stały się poręczniejsze, tańsze i bardziej dostępne. Książka trwała w niezmienionej formie do XX wieku, kiedy to nastąpiła kolejna komunikacyjna rewolucja.

 

Audiobooki i e-booki

Okazało się, że książka, aby zostać przeczytana, nie musi mieć materialnej postaci. Pierwsze audiobooki nagrywane były na płytach gramofonowych. Największą popularność zyskały stosunkowo niedawno, wraz z rozpowszechnieniem się innych nośników i poszerzeniem kręgu odbiorców o dorosłych czytelników. Książki elektroniczne to dużo młodszy wynalazek. Ich początki związane są z powstaniem Internetu i możliwością przesyłania plików. Wraz z rozwojem technologii, powstał e-papier, który możemy spotkać w czytnikach. Podstawową jego zaletą jest fakt, że ekran nie podświetla się ani nie odbija światła, dzięki czemu nasze oczy nie męczą się tak szybko, jak podczas czytania ze zwykłego monitora. Są jednak przeciwnicy e-booków, którzy twierdzą, że książka, której nie można dotknąć ani powąchać, traci cały swój urok.

 

 

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH

GRUDZIEŃ

 

 

DZIEŃ

ŚWIĘTO

1 Grudzień

Dzień Numizmatyków

2 Grudzień

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienia Niewolnictwa

3 Grudzień

Światowy Dzień Majsterkowicza

4 Grudzień

Dzień Górnika

5 Grudzień

Światowy Dzień Gleby

6 Grudzień

Dzień Anioła

7 Grudzień

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

8 Grudzień

Dzień Kupca

9 Grudzień

Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej

10 Grudzień

Dzień Praw Człowieka

11 Grudzień

Dzień Chruścików

12 Grudzień

Dzień Guzika

13 Grudzień

Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

14 Grudzień

Dzień Małpy

15 Grudzień

Dzień Esperanto

16 Grudzień

Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą

17 Grudzień

Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz

18 Grudzień

Dzień Języka Arabskiego

19 Grudzień

Dzień Wiecznie Zielonych Roślin

20 Grudzień

Dzień Ryby

21 Grudzień

Światowy Dzień Pozdrawiania Brunetek

22 Grudzień

Dzień Jedności Zimbabwe

23 Grudzień

Światowy Dzień Snowboardu

24 Grudzień

Dzień Raju

25 Grudzień

Dzień Ciasta Dyniowego

26 Grudzień

Dzień Podziękowań

27 Grudzień

Dzień Keksa

28 Grudzień

Dzień Gry w Karty

29 Grudzień

Dzień Narodzin Niedźwiedzi Polarnych

30 Grudzień

Dzień Serka Wiejskiego

31 Grudzień

Dzień bez Przeszkadzania

 

 

 

 

Zachęcamy do posłuchania, a następnie do przeczytania całej książki

 

Z powodu panującej epidemii nieczynne są placówki edukacyjne, instytucje kultury, miejsca związane z rozrywką oraz sportem. W Internecie powstaje jednak bardzo wiele inicjatyw mających na celu urozmaicenie domowej edukacji oraz zachęcające do wykorzystania tego czasu efektywnie, mądrze i ciekawie.

 

Małżonka Prezydenta, Pani Agata Kornhauser-Duda, aby urozmaicić ten czas dzieciom dzieli się swoją pasją do literatury z najmłodszymi i w ramach akcji #zostanwdomu czyta dzieciom.

 

Zachęcamy wszystkich czytelników do posłuchania fragmentu książki Otfrieda Preusslera pt. „Malutka Czarownica” czytanej przez Pierwszą Damę , którą znajdziesz pod linkiem:

 

https://nb-no.facebook.com/PolonijnaAgencjaInformacyjna/videos/pierwsza-dama-czyta-dzieciom/238676143979228/

 

 
 
"20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka."

 

 

CYTATY O KSIĄŻKACH

 

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"

Umberto Eco

 

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

/przysłowie chińskie/

 

"Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji"

Billie Joe

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

 

"Książki są lekarstwem dla umysłu"

Demokryt

 

"Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca."

Kornel Makuszyński

 

„Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki”

Joanne K. Rowling

 

„Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.”

Jarosław Iwaszkiewicz

 

„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”

Jan Rak

 

„Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą, bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.”

Jan Amos Komeński

 

"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."

Cornelia Funke

 

 

                                                                     NARODOWE  ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

 

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości.

 

Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli (1795–1918). Dzień 11 listopada jest datą symboliczną, odnoszącą się do terminu zakończenia I wojny światowej.

 

11 listopada – historia

Odzyskanie przez Polskę Niepodległości zostało ogłoszone przez Radę Regencyjną już 7 października 1918 roku. W kolejnych dniach rozpoczęto rozbrajanie garnizonów oraz żołnierzy zaborców, przez oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej. W nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powstał rząd Ignacego Daszyńskiego.

10 listopada na Dworzec Główny w Warszawie, w specjalnym pociągu z Berlina, przybywa Józef Piłsudski, który powraca z pruskiej niewoli w Magdeburgu. Dzień później zostaje przekazana mu władza zwierzchnia nad państwem przez Radę Regencyjną. Tego samego dnia następuje zawarcie układu rozejmowego w Compiègne, pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim, co oznacza ostateczne zakończenie I wojny światowej. Te wydarzenia stały się podstawą do ogłoszenia 11 listopada 1918 roku dniem odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Zniesiono je jednak już 22 lipca 1945 roku, na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej. W 1989 roku przywrócono pierwotne ustalenia z 1937 roku, czyniąc jednocześnie 11 listopada dniem wolnym od pracy.

 

Z okazji Dnia Niepodległości sposób na prosty kotylion z papieru
https://www.youtube.com/watch?v=-5Rp51gqJDA

 

 

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH

LISTOPAD

 

DZIEŃ

ŚWIĘTO

3 Listopad

Święto Myśliwych - Hubertus

5 Listopad

Dzień Postaci z bajek

6 Listopad

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych

7 Listopad

Dzień Kotleta Schabowego

8 Listopad

Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych

9 Listopad

Europejski Dzień Wynalazcy

10 Listopad

Dzień Jeża

11 Listopad

Święto Orderu Virtuti Militari

12 Listopad

Światowy Dzień Jakości

13 Listopad

Dzień Placków Ziemniaczanych

14 Listopad

Światowy Dzień Cukrzycy

15 Listopad

Dzień Uwięzionego Pisarza

16 Listopad

Dzień Tolerancji

17 Listopad

Dzień Czarnego Kota

18 Listopad

Dzień Myszki Miki

19 Listopad

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn

20 Listopad

Dzień Absurdu

21 Listopad

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

22 Listopad

Dzień Kredki

23 Listopad

Święto Wojskowej Służby Prawnej

24 Listopad

Katarzynki

25 Listopad

Dzień Pluszowego Misia

26 Listopad

Dzień Ciasta

27 Listopad

Dzień Nitkowania

28 Listopad

Dzień bez Zakupów

30 Listopad

Dzień Białych Skarpetek

 

 

KUCHNIE ŚWIATA

 

10 potraw, które dzieci mogą przygotować samodzielnie

https://www.edziecko.pl/jedzenie/56,79323,14463416,10_potraw__ktore_dzieci_moga_przygotowac_samodzielnie.html?fbclid=IwAR35XtMiVnK_xf6aCZYe0L5LK1loqw-tnTZfGWsF__e7JMqIavHyC5qtH6k

 

Wykreślanka „Kuchnia polska”

https://learningapps.org/5438833

 

Gra Interaktywna „Zdrowe i niezdrowe potrawy”

https://wordwall.net/pl/resource/2996727/funkcjonowanie-osobiste-i-spo%c5%82eczne/pcs-zdrowe-i-niezdrowe

 

Kliknij „Draw something” i narysuj CO CI W DUSZY GRAJ

http://weavesilk.com/

 

 

 

Biblioteka w szkole pracuje bez zmian, lecz z powodu zaistniałej sytuacji zachęcam Was do korzystania z lektur i książek online.

Poniżej podaję kilka stron, gdzie możecie znaleźć interesujące Was książki.

 

Wolne Lektury: http://wolnelektury.pl/
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej: http://literat.ug.edu.pl/autors.htm
Lektury dla Szkoły Podstawowej: http://lektury-on-line.strefa.pl/

 

BIBLIOTEKA …

… czyli zaułek na KRAŃCU ŚWIATA

 

PONIEDZIAŁEK     7.30 – 8.00

                                 8.45 - 9.40

                                13.30 – 15.25

                                

WTOREK                7.30 - 8.00

                                8.45 – 12.45

                                13.30 - 14.35

                          

ŚRODA                   7.30 - 8.00

                                8.45 – 9.50

                                10.35 – 12.00

                                12.30 – 14.35

                               

CZWARTEK            7.30 - 9.15

                                 10.35 – 13.40                

 

PIĄTEK                    7.30 – 11.10

                                 

Data dodania: 2020-10-30 12:18:55
Data edycji: 2020-12-18 08:19:15
Ilość wyświetleń: 351

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Stacja meteo

Sprawdź pogodę w Helenowie i okolicy
Więcej informacji

Kalendarz

Strefa Nauczyciela

Dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz
Motto
naszej
szkoły

"Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo."

Charles Kemmons Wilson
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej