Z wizytą na farmie fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne to nieograniczone źródła energii. Z takich rozwiązań korzystają Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja (GWiK), które to zaprosiły nas- klasę VIII - na teren oczyszczalni ścieków, abyśmy mogli być świadkami uruchomienia kolektorów słonecznych.

Na początku wycieczki zdziwiły nas dźwięki przypominające beczenie owiec. Okazało się, że to naprawdę owce! Są one wypożyczane na czas  lata, aby w sposób ekologiczny, zastępując kosiarki elektryczne lub spalinowe, wyjadać trawę spomiędzy paneli słonecznych. Owce z radością zjadały rzucane przez nas śliwki i musimy przyznać, że spełniały doskonale swoją rolę, gdyż trawa była naprawdę króciutka. Następnie panowie uruchomili , za pomocą programu komputerowego, skupiska paneli,  zwane farmami fotowoltaicznymi.

Po poczęstunku obejrzeliśmy animowany film, który w przystępny sposób wyjaśnił nam działanie oczyszczalni i na koniec weszliśmy na tzw. reaktor biologiczny, aby z bliska przekonać się jak wygląda proces oczyszczania ścieków.

Była to bardzo ciekawa wycieczka, która jeszcze bardziej uzmysłowiła nam jak ważna jest ekologia w naszym życiu i że poprzez odpowiednie zachowania możemy pomóc naszej planecie.

Nasza szkoła chce współpracować z GWiK, abyśmy mogli brać udział w zajęciach związanych z ekologią i poznawać innowacyjne technologie stosowane w ochronie środowiska.

Data dodania: 2019-09-24 18:33:57
Data edycji: 2019-09-24 18:37:16