Wybory SU

Bez wątpienia 14 czerwca był jednym z najważniejszych dni w naszej szkole w roku szkolnym 2018/2019. Odbyły się wtedy wybory do Samorządu Uczniowskiego, w których uczniowie z klas IV-VIII oraz nauczyciele, demokratycznie wybierali nowego przewodniczącego SU. Wybory były poprzedzone tygodniową kampanią wyborczą oraz debatą kandydatów. Nie obyło się bez plakatów, agitacji. Jedna z kandydatek rozdawała nawet słodycze w opakowaniach ze swoją podobizną. Każda klasa z IV-VII miała za zadanie wytypować swojego kandydata, któremu miała zorganizować sztab wyborczy. Jak to w życiu bywa, oprócz wyborów klasowych, znaleźli się uczniowie mający ambicję stratować indywidualnie. W tym wypadku musieli namówić część osób z różnych klas do stworzenia własnego sztabu wyborczego. Ostatecznie do kampanii przystąpiło 6 kandydatek: Hanna Religa kl.6a, Oliwia Paciorek kl.7a, Eliza Gabrych kl.4a, Lena Palica kl.4b, Patrycja Wójcik kl.4b oraz Wiktoria Więzowska kl.5a. Podczas debaty kandydatki odpowiadały na dwa pytania. Pierwsze to: "dlaczego kandydujesz do SU?". Drugie to: "jak rozumiesz, wyobrażasz sobie szkołę przyszłości?" Oprócz podstawowego celu, wyłonienie przewodniczącego SU, wybory miały za zadanie kształtować w uczniach świadomość udziału w życiu społecznym oraz demokracji.

Wybory do SU z największą ilością głosów wygrała uczennica klasy szóstej Hanna Religa (55 głosów), która zastąpi od nowego roku szkolnego 2019/2020 ustępującą Oliwię Furs, również z klasy 6a. Na drugim miejscu uplasowała się Oliwia Paciorek kl. 7a (20 głosów). Trzeci wynik osiągnęła uczennica klasy 4a Eliza Gabrych (10 głosów). Do wyborów przystąpiło 101 osób z czego nauczycieli zagłosowało piętnastu. Uprawnionych do głosowania uczniów z klas IV-VIII było 117. To daje 73,5 procentową frekwencję wśród samych tylko uczniów. Można śmiało napisać, że pierwszy egzamin z demokracji uczniowie SP3 Goleniów zdali na medal.  Poniżej wyniki wyborów w formie wykresu,  oraz fotografie z kampanii i wyborów.

Relacja i foto: Piotr Stefaniak

Data dodania: 2019-06-11 16:50:34