Świetlica dla Was

„ŚWIETLICA SZKOLNA CZASU NIE MARNUJE, ŚWIETNE POMYSŁY SZYKUJE…”

DRODZY UCZNIOWIE PROPONUJEMY WAM KILKA POMYSŁÓW NA KREATYWNE SPĘDZANIE CZASU WOLNEGO .

04.05.2020r. -08.05.2020r.

Pomysły twórcze dla uczniów - eksperymenty dla dzieci:

1. Bańka w bańce. Potrzebujemy: woda płyn do naczyń, cukier, słomka. Wykonanie do szklanki wody wsypujemy łyżkę cukru i dwie łyżki płynu do naczyń, zwilżamy stół powstałą substancją a następnie dmuchamy słomką tworząc bańki.

2.Wulkan. Potrzebujemy ocet soda oczyszczona opcjonalnie barwnik, duża miska i mniejsze naczynie z wodą. Wykonanie: do miski wkładamy mniejsze naczynie z wodą, dodajemy do niego ocet                          a następnie sodę oczyszczoną. Nastąpi erupcja wulkanu, duża miska zabezpieczy przed bałaganem.

3.Krystalizacja cukru- domowe lizaki, potrzebujemy: garnek, szklanka, drewniane patyczki, barwniki spożywcze, klamerki, cukier wykonanie: szklankę wody zagotować i rozpuścić w niej szklankę cukru po rozpuszczeniu dodaję kolejną szklankę cukru mieszam do rozpuszczenia, dodaję barwnik spożywczy, patyczek zanurzam w czystej wodzie a następnie w cukrze odstawić do wyschnięcia następnie mocuje klamerki na patyczkach i zanurzam w wcześniej przygotowanym kolorowym syropie, rolą klamerek jest stabilne utrzymanie patyczka w szklance po 24 h można podziwiać efekty wykonanego doświadczenia .

4.Jajo dinozaura. Potrzebujemy: wody, mała figurka dinozaura, wykonanie: figurkę wkładamy do naczynia zalewamy woda zamrażamy następnie wyjmujemy zamrożone jajo z naczynia i próbujemy wydobyć dinozaura polewając ciepła i rozbijając tłuczkiem.

Przyjemnej zabawy.

Propozycje zabaw będą umieszczane na stronie szkoły raz w tygodniu w poniedziałek.

20.04.2020r. -25.04.2020r.

Pomysły twórcze dla uczniów :

1.Ptaszek z włóczki

Potrzebujemy:włóczkę w 3 kolorach, papier do wykonania dzioba nożyczki  wykonanie https://kitchenutensils.aycaninfikirleri.com/sweet-home-yarn-flakes/

2.Zabawy z masami plastycznymi:

Masa porcelanowa. Potrzebujemy: szklanka kleju wikolu, szklanka mąki ziemniaczanej, łyżka oleju.  Wykonanie składniki zagniatamy następnie wałkujemy  i wycinamy różne kształty, masa nie wymaga pieczenia bardzo szybko zasycha dlatego warto nieużywaną część masy włożyć do szczelnego woreczka

1. Malowanie pianą

WARTO WYKONAĆ NA ZEWNĄTRZ ZE WZGLĘDU NA BAŁAGAN potrzebujemy: farba, woda, płyn do naczyń słomki kartka wykonanie: do jednorazowych kubeczków nalewamy wodę dodajemy płyn do mycia naczyń i zabarwiamy płyny różnymi kolorami następnie dmuchamy do szklanek słomką tworząc kolorową pianę. Uzyskaną pianą wykonujemy dowolne wzory można ją rozdmuchiwać w dowolny sposób.

1. Piłkarzyki

06.04.2020r. -10.04.2020r.

Pomysły twórcze dla uczniów :

1. Zajączek ze skarpety.

Potrzebujemy:

skarpetka, wata lub coś innego do wypchania, plastikowe oczy lub guziczki, marker, gumki recepturki.

Wykonanie:

Skarpetkę napełniamy dowolnym produktem, następnie zawiązujemy gumkami recepturkami tak aby powstała głowa i tułów zajączka, następnie górną cześć skarpety rozcinamy wzdłuż  i zawiązujemy tak aby powstały uszy, można dorysować oczy lub przykleić je.  Rysujemy pyszczek.

Przykładowy filmik można podejrzeć na https://www.youtube.com/watch?v=wAVTm1nNFx8

1. Ptaszek z włóczki

Potrzebujemy:

Włóczki w 3 kolorach, papier do wykonania dzioba, nożyczki

Wykonanie : https://dzieciakiwdomu.pl/2016/03/zlap-kurczaka-zabawka-zrecznosciowa-dla-dzieci-diy.html

1. Zabawy z masami plastycznymi:

PIANKOLINA- potrzebujemy mąkę ziemniaczaną, piankę do golenia.

Wykonanie : pół szklanki mąki ziemniaczanej mieszamy z pianką do golenia. Składniki można ze sobą mieszać w dowolnych proporcjach w zależności od tego jaką chcemy uzyskać konsystencje.

DOMOWA CIASTOLINA- potrzebujemy  2 szklanki mąki pszennej, szklankę soli, 2 szklanki ciepłej wody, 2 łyżki kwasku cytrynowego, opcjonalnie- olejki do ciasta tzw. aromaty (żeby pięknie pachniała) oraz barwniki spożywcze.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i wyrabiamy na gładką masę.

Wychowawcy świetlicy

Kreatywne aktywności dzieci :

1.Mniszek lekarski metodą stemplowania.

Potrzebujemy :kolorowa kartka, biała farba ,rolka po papierze toaletowym, ewentualnie kredki.

Wykonanie: nacinamy rolkę po jednej stronie od dołu-im więcej nacięć tym lepiej (w efekcie powstaje jakby drzewko) a następnie maczamy w farbie i odciskamy na kartce, dorysowujemy łodygę i liście.

2.Ekozabawka z butelki plastikowej.

Potrzebujemy: butelka plastikowa, bibuła, papier , klej, nożyczki, taśma papierowa.

Wykonanie: odcinamy gwint butelki. Oblepiamy butelkę taśmą papierową (nie musi być dokładnie).Następnie smarujemy butelkę klejem, oblepiamy bibułą, doklejamy oczy, buzię. Instrukcję oraz efekt pracy można podejrzeć na https://www.youtube.com/watch?v=vf_YcFRLaWA

Data dodania: 2020-04-01 18:15:59
Data edycji: 2020-05-04 12:38:50