Historia

1 września 1947 rozpoczęła działalność 4 – klasowa Szkoła Podstawowa w Helenowie w budynku przy ulicy Paderewskiego nr 5-7 i 9-11. Naukę w czteroklasowej szkole rozpoczęło 59 uczniów. Pierwszym kierownikiem szkoły była pani Janina Ścisłowska. Chodziły do tej szkoły dzieci w różnym wieku . Bywało tak, że w tej samej klasie uczyły się dzieci z dwóch, trzech, a nawet czterech roczników.

W styczniu 1961 roku nastąpiła przeprowadzka do nowego budynku szkolnego przy ulicy Paderewskiego 2a, w sąsiedztwie szumiącego lasu. Od września tegoż roku placówka zaczęła funkcjonować jako Szkoła Podstawowa Nr 3 w Goleniowie. Pierwszym kierownikiem został Mirosław Chamera, który swoją funkcję pełnił do 31.10.1969r. Kolejnymi kierownikami, później dyrektorami, byli: Józef Kotłowski, Emilia Serweta, Adam Śliwa, Halina Jabłońska, Krystyna Klimecka, od 01.09.2009r obecna dyrektor szkoły- Jolanta Jarlaczyńska.

W roku szkolnym 1961/1962 w klasach I- VII naukę rozpoczęło 254 uczniów. Ich pierwszymi nauczycielami byli: Maria Łanucha, Olga Janusz, Maria Chamera, Zofia Pietkiewicz, Emilia Piwońska (później Serweta), Czesław Konopski, Adam Śliwa, Czesław Walczak, Eugeniusz Długosz, Maria Kseń.

W latach 1975-1991 szkoła prowadziła klasy VII i VIII przysposabiające do zawodu dla uczniów mających kłopoty w nauce. Uczęszczali do tych klas uczniowie z Goleniowa i okolic.

Do roku 1987 dla klas 0- III szkoła posiadała swoją filię w miejscowości Stawno.

W 1989 r. szkoła otrzymała sztandar , który został ufundowany przez ówczesne władze partyjne, oświatowe, zakłady pracy i osoby prywatne.

Poza wynikami w nauce szkoła od początku wyróżniała się bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych oraz osiągnięciami sportowymi swoich wychowanków. Pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego uczniowie szkoły zajmowali wysokie lokaty w powiatowych i wojewódzkich zawodach międzyszkolnych w piłce nożnej , siatkowej i lekkiej atletyce.

W latach 1997- 2000 szkoła współpracowała ze szkołą podstawową w Patzig ( Rugia – Niemcy). Nauczyciele i uczniowie obu zaprzyjaźnionych placówek spotykali się, by wymienić doświadczenia, wspólnie miło spędzić czas i usprawnić znajomość języków obcych. Współpraca zakończyła się , gdyż szkoła niemiecka uległa likwidacji.

Szkoła zawsze dbała o przyjazną dziecku i rodzicom atmosferę i kładła nacisk na integrację ze środowiskiem lokalnym. Dowodem na integrację ze środowiskiem lokalnym jest rokrocznie organizowany dla całego osiedla Dzień Dziecka.

Od 1999r. Szkoła Podstawowa Nr 3 w Goleniowie organizuje Międzyszkolny Konkurs o Goleniowie, na który zaprasza się przedstawicieli wszystkich szkół gminnych.