Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Aktualności z biblioteki

DRODZY CZYTELNICY

 

Minecraft to gra komputerowa, którą wielu z Was lubi. W grze jest nieskończenie wiele możliwości budowania różnych obiektów i wykonywania zadań. Dzięki grze dowiadujemy się jak pracują narządy ciała ludzkiego i jak działają reakcje chemicznymi. Ponadto gra uczy samodzielnego myślenia, wnioskowania oraz odkrywania zależności między obiektami.

 

Można również wybudować bibliotekę swoich marzeń. Zachęcam Was do budowania, a zdjęcia stworzonych bibliotek prześlijcie do mnie na adres email.


Grę można pobrać ze strony 

https://education.minecraft.net/get-started/download/


Po pobraniu gry musicie zalogować się swoim loginem i hasłem do Teamsów. Grać można za darmo do końca czerwca.

 

Edukacja czytelnicza kl. 5

 

Czy wiesz, jak zbudowana jest książka?

Poniżej przedstawiam, Wam opis budowy książki

 

Wyjaśnienie pojęć:

  • obwoluta - zewnętrzna papierowa okładka książki zakładana na właściwą okładkę,
  • wyklejka - arkusz papieru wielkości dwóch kart książki, przyklejony jedną połową do wewnętrznej strony okładki,
  • grzbiet - bok książki,
  • kapitałka - rodzaj tkaniny z wyraźnie pogrubionym jednym z brzegów, służy do mechanicznego wzmocnienia oprawy,
  • karta przedtytułowa - strona, na której znajduje się zasadniczo tylko tytuł książki i ewentualnie autor,
  • karta tytułowa - karta umieszczona na początku książki i zawiera-

           imiona i nazwiska autora, tytuł, podtytuł, wydawnictwo, miejsce i rok

           wydania,

  • trzon książki - czyli główna część książki, składa się z szytych lub sklejonych kartek tekstu.

 

 

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, uczcijmy go wspólnie. Włączcie się do akcji internetowej. To proste: zaproponujcie swoją ulubioną książkę przez wstawienie jej zdjęcia u siebie na profilu FB, Instagramie; Zachęcam do udziału

A oto moja ulubiona książka: Drugi tom z cyklu Jeżycjada autorstwa Małgorzaty Musierowicz.

Książka wydana w 1979r.

 

...................................................................................................................................................................................................................

 

Polecam bezpłatny e-book wydawnictwa Greg.

 

Dlaczego chorujemy, jak uniknąć zarażenia wirusem i jak nie zarażać innych,

czemu myjemy ręce

i zasłaniamy buzię przy kichaniu?

 

Odpowiedzi na te pytania, w przystępnej dla Was formie opowiadań i wierszyków, znajdziecie

pod linkiem

 

https://pliki.greg.pl/Wirusowy_Alarm.php?z=gregpl_glowna

 

Na ten tydzień przygotowałam dla Was krzyżówkę, zachęcam Was do rozwiązania i przesłania na mój adres email, który znajdziecie na stronie szkoły, w załączniku materiały edukacyjne. Rozwiązaną krzyżówkę proszę przesłać do końca tygodnia, na uczestników czekają po powrocie do szkoły słodkie, zdrowe  niespodzianki.

POBIERZ KRZYŻÓWKĘ

CIEKAWOSTKA

 

Akcja Żonkil organizowana jest 19 kwietnia i  związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej Markiem Edelmanem.

 

Marek Edelman co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile 19.04 co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach miast, stając się symbolem zbiorowej pamięci.

 

Przypominam, że to właśnie 19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Żydzi walczyli do 16 maja 1943, kiedy to Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i – na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego – wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Według raportu gen. Jurgena Stroopa w czasie operacji zginęło blisko 14 tys. Żydów. 

 

W tym roku odbędzie się już 77. rocznica powstania w getcie warszawskim. Jak zawsze do akcji Żonkile zgłosiło się tysiące wolontariuszy. Akcja ta rozpowszechniania jest także przez wiele gwiazd działających m.in. w branżach muzycznych, filmowych czy modowych. Żonkile 19 kwietnia prawdopodobnie zamieszczone będą także w telewizji - u góry lub u dołu ekranu. 

 

Drodzy Uczniowie

 

W Wielki Tydzień moich super czytelników chcę zapoznać z obrzędami i zwyczajami Wielkanocnymi. Większość z nich znane są od średniowiecza i praktykowane do dziś.

 

Oto najpopularniejsze tradycje, zwyczaje i obrzędy wielkanocne oraz te kultywowane w okolicach Wielkiej Noc.

 

Niedziela Palmowa - symbolizuje przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Kiedyś w Polsce nazywana „Wierzbną”, ponieważ gałązki wierzby zastępowały palmy.

Zakaz pieczenia chleba – W okresie tygodnia przed Niedzielą Palmową, aż do Wielkiego Tygodnia gospodynie nie mogły wypiekać chleba. Złamanie zakazu groziło sprowadzeniem na całą wieś suszy. Dlatego winna gospodyni zostawała ukarana poprzez wyrzucenie jej garnków do pobliskiej wody.

Pogrzeb żuru i śledzia – w dawnych czasach okres postu był bardzo ściśle przestrzegany, ograniczano wtedy spożywanie praktycznie wszystkiego, mięsa, cukru nawet nabiału. Jedzono praktycznie tylko żur i śledzie. Dlatego w Wielki Piątek z radości ku końcowi postu, urządzano tzw. pogrzeb żuru i śledzia. Wszyscy mieszkańcy wsi z okrzykami radości zakopywali w przygotowanym dole „znudzone” pożywienie, z którym rozstawali się na cały rok. W niektórych regionach Polski zasypywano dodatkowo garnek z popiołem, który symbolizował koniec smutku i nadejścia radości.

Święconka – w Wielką Sobotę odbywa się święcenie pokarmów, które później spożywamy na świąteczne śniadanie. Ta pogańska tradycja została uświęcona przez Kościół. Choć zwartość koszyczka różni się w zależności od regionu, to w każdym nie może zabraknąć: jajka, baranka, soli chleba, kiełbasy i chrzanu.

Niedziela Zmartwychwstania – Wielka Niedziela rozpoczyna się od uroczystej mszy – rezurekcji. Później cała rodzina zasiada przy stole i spożywa świąteczne śniadanie, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się poświęconym jajkiem.

Pisanki – Pochodzenie tradycji malowania pisanek nie jest do końca znane. Każdy kolory symbolizuje coś innego. Fioletowy i niebieski oznacza Wielki Post, czerwony to przelana na krzyżu krew Chrystusa, zielona, brązowa i żółta wyrażają radość. W naturalny sposób jajka można zafarbować gotując je w łupinach cebuli, kwiatach malwy lub kory dębu.

Śmigus Dyngus czyli lany poniedziałek. Pogańskie święto, symbolizujące budzenie się przyrody do życia oraz oczyszczenie z zimowego brudu.

Zajączek – zabawa wielkanocna - po świątecznym śniadaniu, wszyscy zebrani chodzą po domu i szukają ukrytych upominków.

 

W tym tygodniu przygotowałam Wam niespodziankę z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci :)

Na początek  tygodnia, zapraszam w wirtualną podróż rowerem po Europie :)

A i jeszcze jedno..... nie zapomnijcie włączyć dźwięku, który towarzyszy tej zabawie! :) 

  

 Oto link, na którym znajdziesz tą podróż:

 

https://view.genial.ly/5e81d64ca8bed70dad0019cb/interactive-image-ksiazka-dla-dzieci-w-europie

 

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci

 

2-go kwietnia w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Celem święta jest upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci.

 

Staram się to robić zawsze, nie tylko od święta :).

Z tej okazji przygotowałam dla Was zabawę przebij balon z baśniami Andersena.

Do zabawy zapraszam małych i dużych :)

Nie trzeba wpisywać swojego imienia.

 

Oto link na którym znajdziesz tą zabawę

https://wordwall.net/play/1094/933/720

 

 

 

Prima aprilis, czyli po łacinie pierwszy kwietnia, to wyjątkowy dzień w roku. Tego dnia można, a nawet trzeba robić żarty, płatać figle, opowiadać zmyślone historie. Wyjątkowo tego dnia dozwolone są również drobne kłamstewka. Prima aprilis jest dniem żartów od bardzo dawna. Ale nie wiadomo dokładnie, kto i dlaczego wymyślił takie święto. Przypuszcza się, że powstało w związku z reformą kalendarza w 1582 roku. Ustalono wtedy, że rok będzie się zaczynał pierwszego stycznia, a nie - jak do tej pory – pierwszego kwietnia. Jednak nie wszyscy uwierzyli w taką zmianę, a do wielu informacja nie dotarła – nie było przecież ani telewizji ani radia. Świętowali więc Nowy Rok pierwszego kwietnia – jak wcześniej.

 

Dziś pierwszy kwietnia obchodzimy jako dzień radosny, w którym celowo próbuje się wprowadzić innych w błąd, ale z roku na rok zwyczaje prima aprilisowe pomału zanikają, podobnie jak śmigus – dyngus.

 

Nasz patron też pisał o tym wesołym święcie. PRZECZYTAJCIE:

 

Prima aprilis

Jan Brzechwa

 

Wiecie, co było pierwszego kwietnia?

Kokoszce wyrósł wielbłądzi garb,

W niebie fruwała krowa stuletnia,

A na topoli świergotał karp.

Żyrafa miała króciutką szyję,

Lwią grzywą groźnie potrząsał paw,

Wilk do jagnięcia wołał: „Niech żyje!”,

A zając przebył ocean wpław.

Tygrys przed myszą uciekał z trwogi,

Wieloryb słonia ciągnął za czub,

Kotu wyrosły jelenie rogi,

A baranowi - bociani dziób.

Niedźwiedź miał ptasie skrzydła po bokach,

Krokodyl stłukł się i krzyknął: „Brzdęk!”

„Prima aprilis!” - wołała foka,

A hipopotam ze śmiechu pękł.

 

 

 

  1. NINATEKA, czyli platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Wizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad siedem tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych.https://ninateka.pl/
  1. Darmowe lektury w bibliotece internetowej Wolne Lektury: https://wolnelektury.pl
  2. Audiobooki dla dzieci - bezpłatne online:  https://www.elfbajka.pl

                                                                               https://audio-bajki.pl

 https://bajki-zasypianki.pl/bajki-do-słuchania/

Zachęcam do korzystania: Bibliotekarka

Data dodania: 2020-03-31 10:21:31
Data edycji: 2020-04-29 10:00:02
Ilość wyświetleń: 179

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Strefa Nauczyciela

Dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz
Motto
naszej
szkoły

"Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo."

Charles Kemmons Wilson
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button