EPSILON w szkole – czyli warsztaty profilaktyczne dla naszych uczniów

Uczniowie czterech  klas starszych naszej szkoły, wraz z wychowawcami, uczestniczyli w środę 18 września 2019 roku  w trzygodzinnych  warsztatach prowadzonych przez trenerów z bielskiego Stowarzyszenia "Epsilon Plus".
                Celem warsztatów było budowanie spójnej, opartej o wzajemny szacunek grupy rówieśniczej poprzez uwrażliwienie grup klasowych na problem przemocy rówieśniczej, która może pojawić się zarówno w szkole jak i poza nią, a także kształtowanie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie
w sytuacjach trudnych mogących pojawić się w klasie.
                Warsztaty realizowane były  z wykorzystaniem aktywnych metod pracy z grupą, w tym dramy. Uczniowie w czasie zajęć mogli działać w rolach pracowników firmy detektywistycznej, która zajmuje się badaniem sytuacji trudnych i poszukiwaniem ich rozwiązań. Stanęli przed zadaniem rozwiązania zagadki nagrań sytuacji, która wydarzyła się miedzy uczniami na terenie szkoły. Ważnym aspektem ich pracy było też stworzenie planu zmiany zachowań i postaw w szkole.
W innej grupie zadaniem uczniów było odkrycie tajemnicy plecaka znalezionego w szafce szkolnej. Z tej historii uczniowie dowiedzieli się, że plecak należał do ucznia,  który był szykanowany w szkole. Zadaniem uczniów było odkryć przyczyny odrzucenia bohatera i zaprojektowanie sytuacji, która mogłaby pomóc bohaterowi uniknąć sytuacji, która się zdarzyła.
                Intencją warsztatów było  wspieranie dzieci i wychowawców w budowaniu właściwych i bezpiecznych relacji grupowych, a zatem  zakres zajęć i tematyka rozmów z grupą odnosiły się do sytuacji szkolnych oraz klasowych. Warsztaty utrzymane były w nurcie tzw. profilaktyki uniwersalnej, co oznacza, że nie podejmowało się w trakcie ich trwania  tematów odnoszących się do życia pozaszkolnego (sytuacji środowiskowej, rodzinnej, itp.).

Wrażenia? Zapytajcie uczestników.

Data dodania: 2019-09-19 18:46:38