Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Warsztaty

EPSILON w szkole – czyli warsztaty profilaktyczne dla naszych uczniów

 

Uczniowie czterech  klas starszych naszej szkoły, wraz z wychowawcami, uczestniczyli w środę 18 września 2019 roku  w trzygodzinnych  warsztatach prowadzonych przez trenerów z bielskiego Stowarzyszenia "Epsilon Plus".
                Celem warsztatów było budowanie spójnej, opartej o wzajemny szacunek grupy rówieśniczej poprzez uwrażliwienie grup klasowych na problem przemocy rówieśniczej, która może pojawić się zarówno w szkole jak i poza nią, a także kształtowanie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie
w sytuacjach trudnych mogących pojawić się w klasie.
                Warsztaty realizowane były  z wykorzystaniem aktywnych metod pracy z grupą, w tym dramy. Uczniowie w czasie zajęć mogli działać w rolach pracowników firmy detektywistycznej, która zajmuje się badaniem sytuacji trudnych i poszukiwaniem ich rozwiązań. Stanęli przed zadaniem rozwiązania zagadki nagrań sytuacji, która wydarzyła się miedzy uczniami na terenie szkoły. Ważnym aspektem ich pracy było też stworzenie planu zmiany zachowań i postaw w szkole.
W innej grupie zadaniem uczniów było odkrycie tajemnicy plecaka znalezionego w szafce szkolnej. Z tej historii uczniowie dowiedzieli się, że plecak należał do ucznia,  który był szykanowany w szkole. Zadaniem uczniów było odkryć przyczyny odrzucenia bohatera i zaprojektowanie sytuacji, która mogłaby pomóc bohaterowi uniknąć sytuacji, która się zdarzyła.
                Intencją warsztatów było  wspieranie dzieci i wychowawców w budowaniu właściwych i bezpiecznych relacji grupowych, a zatem  zakres zajęć i tematyka rozmów z grupą odnosiły się do sytuacji szkolnych oraz klasowych. Warsztaty utrzymane były w nurcie tzw. profilaktyki uniwersalnej, co oznacza, że nie podejmowało się w trakcie ich trwania  tematów odnoszących się do życia pozaszkolnego (sytuacji środowiskowej, rodzinnej, itp.).
               

               Wrażenia? Zapytajcie uczestników.

 

Data dodania: 2019-09-19 18:46:38
Data edycji: 2019-09-20 18:15:12
Ilość wyświetleń: 201

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Ankieta ws. dodatkowych podręczników
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Strefa Nauczyciela

Dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz
Motto
naszej
szkoły

"Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo."

Charles Kemmons Wilson
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button