Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Ogródek meteorologiczny

Na terenie naszej szkoły znajduje się ogródek meteorologiczny, którego centralnym punktem jest klatka meteorologiczna Stevensona. Specjalna konstrukcja klatki umożliwia przewietrzanie jej wnętrza, przy jednoczesnej ochronie znajdujących się w klatce instrumentów przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, a w szczególności przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym silnie zaburzającym pomiary. O wysokiej jakości wykonania klatki świadczy, m.in. zastosowanie do jej konstrukcji suchego drewna sosnowego. Klatka jest pomalowana na biało aby jak największa ilość promieniowania słonecznego była odbijana i nie nagrzewała instrumentów pomiarowych. Klatka zainstalowana jest na aluminiowym, murowanym maszcie, na takiej wysokości, by móc dokonać odczytu bez konieczności stosowania schodów. Na wyposażeniu klatki znajdują się:     

     - barometr mechaniczny tarczowy (aneroid) - mechanizm puszki próżniowej – odkształcanie w zależności od zmian ciśnienia;  Ciśnienie atmosferyczne można określić od 960 do 106hPa.                                                                            -

termometr mechaniczny, tarczowy – rozszerzalność cieplna ciała stałego – blaszki bimetalicznej;                                            

 higrometr mechaniczny, tarczowy – zmiana objętości (długości) czujnika w zależności od zmian wilgotności względnej powietrza; Wilgotność powietrza można kreślić w przedziale od 20 do 98%.                                                                                                                                                                                                                                                      termometr cieczowy, ekstremalny (MIN/MAX) – rozszerzalność cieplna cieczy, zasada działania tradycyjnego termometru min. z kluczową rolą napięcia powierzchniowego menisk;   Temperaturę powietrza można odczytać od -20 st. C do +50 st.C, z dokładnością +/-2 st.C  - poletko pomiarowe: deszczomierz manualny plastikowy 70 mm duży precyzyjny - suma opadu atmosferycznego od ostatniego opróżnienia instrumentu.   

Na zewnętrznej , górnej części klatki zainstalowany został wskaźnik prędkości i kierunku wiatru.   Duża uniwersalność dydaktyczna tego rodzaju ogródków wynika z faktu, że to nauczyciel prowadzący zajęcia decyduje na jakim poziomie merytorycznym opisze funkcjonowanie instrumentów meteorologicznych i czy będzie to luźna dyskusja o pogodzie, czy też lekcja geografii-fizyki, gdzie poruszane będą kwestie rozszerzalności cieplnej, przemian fazowych wody, itp. Funkcjonalność klatki meteorologicznej pozwala również na pracę z wykorzystaniem danych pomiarowych, co może być wykorzystane w procesie dydaktycznym zarówno w ramach lekcji przyrody / geografii, informatyki (praca z programami bazodanowymi), matematyki (statystyka).

W miesiącu wrześniu  uczniowie klas 4 -8 Szkoły Podstawowej nr 3 w Goleniowie  wraz z nauczycielem geografii i biologii udawali się do ogródka meteorlogicznego, aby zapoznać się z jego możliwościami, a potem dokonać odczytu temperatury, ciśnienia, wilgotności powietrza oraz kierunku wiatru celem wykorzystania tych informacji podczas zajęć dydaktycznych  na temat: Pogoda a klimat.

 

Data dodania: 2020-09-21 19:28:42
Data edycji: 2020-09-21 19:42:24
Ilość wyświetleń: 1233

E- profilaktyka

Konkursy

Zgłoś się do konkursu !
Więcej informacji

Gazetka szkolna

ZALOOKAJ
Więcej informacji

Stacja meteo

Sprawdź pogodę w Helenowie i okolicy
Więcej informacji

Kalendarz

Strefa Rodzica i Nauczyciela

Dostęp zabezpieczony hasłem
Zobacz
Motto
naszej
szkoły

"Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo."

Charles Kemmons Wilson
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej