Szkoła Podstawowa nr 3 w Goleniowie

BIGoS

Świat w kropli wody wygląda inaczej

O tym, że cola rozpuszcza rdzę, a łyk wody z jeziora może sprawić, że połkniemy setki drobnych robali, przekonaliśmy się podczas zajęć edukacyjnych w ośrodku edukacyjnym, w Grodnie.

W Wolińskim Parku Narodowym, nad samym morzem, jest miejsce, gdzie na młodych entuzjastów przyrody i badań otaczającego środowiska, czeka mnóstwo atrakcji i jeszcze więcej wrażeń. Przekonali się o tym uczniowie z naszych IV klas.

- Było super – przyznają uczniowie. - Wyjechaliśmy rano , na miejscu byliśmy po 40 minutach i od razu czekały na nas osoby, które przybliżyły nam piękno, ale też zagrożenia otaczającego świata, a wszystko odbywało się za sprawą wspólnych badań i doświadczeń. Dużym plusem było to, że zajęcia w ośrodku miały formę warsztatów, a nie nudnych wykładów.

Warsztatowicze mieli za zadanie zbudować parki narodowe, z dostępnych na plaży elementów, a potem oprowadzić i opisać efekt pracy. Potem pobrano próbki wody z morza i pobliskiego jeziora.

- Były nam potrzebne do badań w prawdziwym laboratorium – opowiadają uczestnicy warsztatów. - Pod mikroskopem oglądaliśmy życie, jakie istnieje w kropli wody. Nawet nie przypuszczaliśmy, że łyk takiej wody podczas kąpieli w morzu czy jeziorze, może sprawić, że nieświadomie połykamy mnóstwo małych, niewidocznych dla oka drobnoustrojów. Pod mikroskopem wyglądały naprawdę imponująco. Podczas kolejnych badań różnych produktów , jakie na co dzień ze smakiem spożywamy, dowiedzieliśmy się o szkodliwości niektórych z nich, dlatego chyba każdy z nas z ostrożnością będzie sięgał po colę, mając na uwadze, że są w niej kwasy, które na naszych oczach zżerały rdzę.

Na koniec uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty udziału w zajęciach edukacyjnych.

Zespół redakcyjny BIGoS